איך מפתחים תהליך מורכב בצורה נכונה

בתקופה האחרונה אני עוסק המון בנושא הסושיאל מדיה בעסקים של הלקוחות שלי, יזמי אמזון ואיקומרס. קשה להתעלם מהמהפך שעבר האיקומרס ב- 2020 בחסות הקורונה, והנהירה ההמונית של סלרים חדשים שמתחרים עם הותיקים על נתח מהעוגה הביאה איתה אתגרים חדשים.

אחד מהתחומים שהפכו להיות מורכבים במיוחד הם נושא השגת הביקורות למוצרים חדשים. היום, בניגוד לעבר, אמזון מפגינה אפס סבלנות לכל ניסיון הטיית ביקורות, וזרועות הביון שלה מגלות מהר מאוד כל התנהגות אסורה, וסוגרות את החשבון.

כדי להתמודד עם הבעיה אנחנו בונים סיסטם השגת ביקורות בצורה שלא מפרה את תנאי השימוש שקבעה אמזון. הדרכים תמיד קיימות, ורק צריך להגיע אליהן, אבל מדובר במנגנון חדש שנכון לכתיבת שורות אלה עדיין נמצא בפיתוח.

image

אז איך עושים את זה נכון?

סדר השלבים הוא זהה כשאני ניגש לפתח כל סיסטם מורכב, והוא הולך ככה.

בתור התחלה, אנחנו מגדירים את הבעיה, והתוצאה הרצויה – במקרה שלנו, אנחנו רוצים לחלק מוצרים בצורה חוקית בפייסבוק, בקבוצות של לקוחות אמיתיים, ולקבל ביקורות בלי להיחשד במניפולציה

צעד הבא – מפרקים את המנגנון לשלבים, לדוגמא (ראו בתמונה מעלה), מחקר קבוצות, תכנון החלוקה, פניה ומו"מ עם בעלי הקבוצות, פרסום פוסט, ניהול הלקוחות ומעקב אחרי ההזמנות, החזר כספי, וכן הלאה.

צעד הבא – מגדירים באופן קונספטואלי את הצעדים שמרכיבים כל שלב. אין צורך לפרט הכל לפרטי פרטים, מספיקה רשימה עקרונית. שימו לב שאנחנו למעשה עושים "זום אין" לתוך התהליך, ובשלב הזה אין צורך לדעת עדיין הכל.

הלאה – בנקודה הזאת צריכה להיות לכם הבנה כללית של איך התהליך הולך להתבצע. אתם לא צריכים לשאוף למושלם, רק לזהות בעיות גדולות ולפתור אותן (או לפחות לדעת שאתם מסוגלים לפתור אותם בהמשך).

הלאה – בנקודה הזאת אתם מגדירים בצורה מפורטת רק את התהליכים הראשונים. אין צורך לכתוב את כל השלבים בצורה מפורטת, הם ייכתבו תוך כדי תנועה. הסיבה שאנחנו לא מפרטים הכל לפרטי פרטים, היא כי תוך כדי תנועה יצופו כלמיני בעיות ועניינים שלא חשבנו עליהם, או שהראש שלנו יציע דרכים יצירתיות לפתור את הבעיה, ולכן חבל על הזמן שלנו.

בנקודה הזאת יש לנו מעין מסגרת לתהליך, ואנחנו "צובעים בין הקווים" תוך כדי תנועה. את התהליך תבנו שלב אחרי שלב מכאן והלאה, כמו שבונים מגדל. אחרי שחלק ראשון נוסה בפועל, ממשיכים לבנות על התוצרים שלו את החלק הבא.

ב- 3 שנים האחרונות בניתי מאות של תהליכים, ועשרות רבות של מנגנונים מורכבים בכל עסק ובכל תחום, וזאת הדרך הטובה ביותר לבנות מנגנון. לעולם לא בראש שלכם, ותמיד תוך כדי עבודה בפועל.

בונוס – השיטה שתיארתי מאפשרת להעביר חלקים גדולים מהעבודה לעוזרים שלכם, ולשותפים בקבוצות המאסטרמיינד.

רוצים להופיע בפרוייקט אוטונומציה? – אם יש לכם טיפ ממש טוב שהייתם רוצים שאוסיף לרצף אתם מוזמנים לשלוח לי מייל חזרה עם הטיפ, למי לתת קרדיט, ולינק לאתר או לשירות שלכם. לא מבטיח כמובן, אבל במידה והטיפ באמת טוב הוא יעלה

להצטרפות לפרוייקט אוטונומציה וקבלת הטיפים ישירות למייל לחצו כאן

שאלות? דברו איתי
דילוג לתוכן